Saulės smiltys, sporto centras SIL pradėjo įgyvendinti naują projektą

Labdaros ir paramos fondas „Saulės smiltys“, sporto centras „Sil“ ir Kauno klinikinė ligoninė pradėjo įgyvendinti naują projektą – sergantiems tuberkulioze ir kvėpavimo takų ligomis vaikams bus įrengta sporto salė.

„Fizinis aktyvumas labai padėtų vaikams gerinti ne tik fizinę sveikatą, bet ir palengvintų jų gydymą psichologiškai, – kalbėjo Kauno klinikinės ligoninės direktorius Gediminas Abeciūnas sporto centre „Sil“, kur buvo surengtas projekto pristatymas. – Nuo tuberkuliozės mažieji pacientai gydomi labai ilgai, jiems sudarytos sąlygos mokytis, žaisti, bet reikia ir turiningo fizinio užimtumo. Be to, ši salė būtų naudojama ir ambulatorinei vaikų fizinei reabilitacijai po gydymo Kauno klinikinėje ligoninėje.“

Sporto centro „Sil“ vadovas Mindaugas Balčiūnas tikisi, kad fizinės reabilitacijos sporto salė ligoninėje bus įrengta iki šių metų pabaigos. „Mūsų centras pasirūpins riekiama įranga, metodika, specialistais. Tokiam kilniam tikslui jau pasirengę padėti ir nemažai verslininkų“, – teigė M.Balčiūnas.

Skaičiuojama, kad sporto salės įrengimo sąmata turėtų būti apie 10 tūkst. eurų. Rėmėjai pabrėžė, jog tai bus ir puiki galimybė populiarinti sveiką gyvenseną, sportą. Ligoninėje gydoma nemažai vaikų iš skurdžių šeimų. Tad jiems tai bus gera galimybė pažinti sportą ir atrasti kitokį gyvenimo būdą nei slampinėti gatvėse.

Labdaros ir paramos fondo „Saulės smiltys“ vadovė Marija Dubickienė projekto pristatyme pabrėžė, kad tuberkuliozė vis dar yra mūsų visuomenės rykštė. „Tai ne tik socialinės rizikos šeimų liga. Susirgti gali visi. Vaikams tai kartu ir psichologinė trauma. Viena paauglė iš padorios šeimos guodėsi, kad po to, kai susirgo tuberkulioze, nuo jos nusisuko draugai, ji net buvo ignoruojama socialiniuose tinkluose. Taigi akivaizdu, kad vaikams būtina ne tik medicininė pagalba, kuria jie gauna iš kvalifikuotų ligoninės specialistų, bet ir psichologinė parama“, – įsitikinusi M.Dubickienė.

Su „Saulės smiltimis“ bendradarbiaujanti psichologė Rugilė Kazlauskaitė antrino, kad sportas stipriai prisideda prie psichologinės gerovės. „Be abejo, tuberkuliozės diagnozė yra trauma ir vaikams, ir jų tėvams. Visgi su mūsų visų pagalba ilgas gydymas ligoninėje gali būti ne tik kančia, bet ir nauja gera patirtis gyvenime ir netgi likimo dovana ateičiai“, – mano R.Kazlauskaitė.

Palaikyti gražią idėją į renginį atvyko ir dainininkas bei kompozitorius Linas Adomaitis, kuris kartu su žmona dar yra ir labdaros ir paramos fondo tėvų globos netekusiems vaikams įkūrėjas. „Visada palaikome gražias bendraminčių iniciatyvas. Džiaugiamės kilniais „Saulės smilčių“ darbais“, – sakė L.Adomaitis.

Fondas „Saulės smiltys“ su Kauno klinikine ligonine bendradarbiauja jau dešimtmetį ir padėjo atnaujinti 16 palatų, taip pat yra dovanojęs medicininės įrangos, rengė meninės terapijos seansus, organizavo gydytojų stažuotes.

Šių metų pradžioje Kauno klinikinėje ligoninėje fondo „Saulės smiltys“ iniciatyva duris atvėrė Gintaro kambarys. Jame tuberkulioze sergantys vaikai atsipalaiduoja regėdami gražias gintaro dekoracijas, geria gintarinę arbatą, liečia ir žarsto gintarėlius, jaučia juos pėdutėmis vaikščiodami iš šio mineralo padarytu takeliu.

Kauno klinikinės ligoninės Vaikų ligų II skyriuje yra 50 lovų. 20 jų skirta vaikams sergantiems tuberkulioze, 30 – kvėpavimo takų ligomis. Čia gydomi iš visos Lietuvos atvykę vaikai. Ligoniams atliekami bakteriologiniai, imunologiniai, alerginiai, radiologiniai, endoskopiniai tyrimai. Juos konsultuoja visi vaikų ligų specialistai bei Lietuvos sveikatos mokslų universiteto mokslininkai. Pacientams skiriamas gydymas pagal naujausius medicinos reikalavimus bei sutarimus.

Tuberkulioze sergantys vaikai ligoninėje gydomi ilgai, todėl jiems čia sudarytos visos galimybės tęsti mokslą. Yra žaidimų ir kompiuterių kambariai, dirba auklėtojos – pedagogės. Trys kartus per savaitę su vaikais užsiima fondo „Saulės smiltys“ savanoriai, kviečiami dailės terapijos specialistai, psichologai.

Tuberkuliozės epidemiologinė situacija pastaruoju metu šalyje stabilizuojasi, tačiau, remiantis epidemiologiniais duomenimis, daugėja sergančiųjų vaistams atsparios tuberkuliozės atvejų. Pagrindinės priežastys – vėlyva diagnostika bei ligonio nenoras gydytis.

 

Informaciją parengė
Saulius Tvirbutas